Laima Drazdauskaitė

Laima Drazdauskaitė

1947

  • Tapytoja.

  • Gimė 1947 m. Kaune.

  • 1968 m. baigė tapybos studijas LTSR valstybiniame dailės institute.

  • 1968–1969 m. dėstė Telšių taikomosios dailės technikume.

  • Nuo 1969 m. dėsto Kauno A. Martinaičio dailės mokykloje.

  • Nuo 1970 m. dalyvauja parodose. Gyvena ir kuria Kaune.

  • Nuo 1996 m. dėsto Vilniaus dailės akademijos Kauno dailės institute.

  • Kūrinių yra Lietuvos dailės, Nacionaliniame M. K.Čiurlionio dailės muziejuje, privačiose kolekcijose Lietuvoje ir užsienyje.

Apie kūrybą

Laimos Drazdauskaitės gamtos peizažai ir natiurmortai visada yra kontempliatyvūs „sielos peizažai“. Ji subtiliai suderina regimuosius įspūdžius su vidiniais išgyvenimais. Savo paveikslams motyvų ji randa pajūryje, paežerėse, išvykose po kaimus ir savo gyvenamojoje vietoje Kaune. Susiklostė trys pagrindinės glaudžiai susipynusios jos kūrybos teminės grupės: peizažai, etnografinės kultūros reliktai ir atmosferos reiškiniai.

Ankstyvuoju kūrybos periodu nuo septintojo dešimtmečio pabaigos iki aštuntojo vidurio menininkės svarbiausia tema – konkretūs peizažai, kuriuos ji subtiliai abstrahuoja. Skaidrių monochrominių mėlynų ir balkšvai gelsvų spalvų fone taupiais grafiškais juodais, baltais ir gelsvais štrichais ji nužymi vietovių topografines, želdinių ypatybes ir tokias detales, kaip aptvarai, – vartus, tiltelius. Čia svarbu ir tuštuma. Kai kada dailininkė taiko linijinę perspektyvą, bet dažniausiai apsiriboja dviem planais.

Svarbiausia šio periodo spalva – šalta žydra, asocijuojama su dangaus ir jūros toliais. Žydra Drazdauskaitės paveiksluose išraiškingai varijuojama nuo intensyvios, kone mėlynos, iki šviesios, priartėjančios prie baltos. Šiuose ankstyvuosiuose peizažuose dailininkė vaizduoja vėjuotą, žvarbią ar saulėtą dieną ir akimirksnio kaitos ore įspūdį. Dėl didelių žydrų ir balkšvų plokštumų pulsavimo, blikų vibracijos ir lengvo ažūrinio piešinio peizažai kelia efemeriško reginio įspūdį. Tai dar labiau sustiprina lengva eskiziška tapymo maniera, plonas dažų sluoksnis. Linija ir spalva ankstyvuosiuose peizažuose vienodai svarbi. Vieni peizažai atrodo žaismingi, kituose perteikiamos ilgesio ir liūdesio nuotaikos.

Apie Drazdauskaitės paveikslų parodą Kaune 1982 metais Alfonsas Andriuškevičius rašė: „Kokios vis dėlto tos nuotaikos, gimstančios autorės sieloje ir išreiškiamos subtiliais spalviniais deriniais, jautria linija, potėpiu? Tai šviesi, rytinė. Arba ilgesinga tolių. Ir minorinė liūdnoka, melancholiška. Jos visos pinasi nėra labai grynos ir pastovios, jų kaita nuolatinė – nelyginant Lietuvos oro“. Iš tiesų, menininkei pavyksta perteikti tiek savo, tiek oro permainingumą.

Atmosferos reiškiniai Drazdauskaitę domins ir vėliau, kol galiausiai net taps viena pagrindinių jos temų. Tiesa, jie įgis kitokį, labiau abstrahuotą pobūdį. Nuo aštuntojo dešimtmečio vidurio menininkė nebetapo panoraminių vaizdų, nefiksuoja gamtovaizdžio topografijos. Pajūryje, paežerėje ar kaimo sodyboje ji išsirenka kokį nors vieną peizažo fragmentą, pavienius gamtos ir aplinkos bei buities objektus, turinčius paslaptingumo aurą – tai kapinės, dauba, akmuo, šulinys, lizdas, veidrodis, nendrės, krūmai. Prie motyvų ji priartėja taip arti, kad šie praranda ryškius kontūrus ir materialumą. Kontempliuodama ji kone susilieja su aplinka.

1992 metais Drazdauskaitė rašė: „Aš stebiu augalus, vandenį, smėlį, debesis, praslenkančius šešėlius, prietemą ir t.t. Aš ieškau erdvės, spalvų, kad visa tai gyventų mano drobėje“. Pagrindiniais Drazdauskaitės paveikslų veikėjais tampa šnaresiai ir šnabždesiai tyloje ir prietemoje, vėjas, lietus, rūkas, sniegas, šerkšnas, saulės spindulių šviesa ir kaitra.

Raminta Jurėnaitė

Skaityti daugiau Suskleisti

Kūriniai

Laima Drazdauskaitė - Anapus tvoros;On the Other Side of the Fence;

Laima Drazdauskaitė

Anapus tvoros

2010

Laima Drazdauskaitė - Darže;In the Garden;

Laima Drazdauskaitė

Darže

2010

Laima Drazdauskaitė - Varteliai;Gate;

Laima Drazdauskaitė

Varteliai

2010

Laima Drazdauskaitė - Smėlis ir vanduo;Sand and Water;

Laima Drazdauskaitė

Smėlis ir vanduo

2009

Laima Drazdauskaitė - Bufetas;Buffet;

Laima Drazdauskaitė

Bufetas

2007

Laima Drazdauskaitė - Smėlis. II dalis;Sand. Part II;

Laima Drazdauskaitė

Smėlis. II dalis

2006

Laima Drazdauskaitė - Smėlis. I dalis;Sand. Part I;

Laima Drazdauskaitė

Smėlis. I dalis

2006

Laima Drazdauskaitė - Smėlis. III dalis;Sand. Part III;

Laima Drazdauskaitė

Smėlis. III dalis

2006