Autsaideriai

„Autsaideriai“ – tai menininkai, kurie mažai bendravo tarpusavyje (išskyrus Igorio Piekuro (g. 1935 -2006) ir Marijos Teresės Rožanskaitės (g. 1933) šeimą, taip pat Gintarą Znamierowskį (1970) ir Donatą Srogį, dalyvavusius bendrose parodose). Tai ir vyresnės, ir jaunesnės kartos menininkai. Juos vienijantis bruožas – to meto viešo pripažinimo stoka. Kartais dėl vienišo gyvenimo būdo arba dėl to, kad nesilaikė visuotinai priimto meniškumo kanono, jų kūryba buvo nelabai pastebima ir nedarė didesnės įtakos laikotarpio vyraujančiam gyvenimui.
 
Jiems būdingos labai skirtingos meninės strategijos: Stasio Jusionio (g. 1927) realistiniai peizažai ir portretai, rėmėsi koloristine ekspresija, Rožanskaitės ir Piekuro darbams būdingos montažinės kompozicijos, geometrinės abstrakcijos, fotorealistinė tapyba, vienišius Viačeslavas Jevdokimovas-Karmalita (g. 1946) kūrė niūrių tonų beveik monochromatinę abstrakčią tapybą ir galiausiai nuo pagrindinės srovės atsiplėšę Gintaras Znamierowskis drauge su Donatu Srogiu užsiėmė ironiškais konceptualiais objektais, instaliacijomis, redimeidais.
 
Kolekcijoje – Marijos Teresės Rožanskaitės, Igorio Piekuro, Stasio Jusionio, Gintaro Znamierowskio, Viačeslavo Jevdokimovo-Karmalitos darbai.