Autoriaus nuotrauka

Raimundas Sližys

Trumpa biografija

  • Tapytojas.
  • Gimė 1952 m. Kaune, mirė 2008 m. Vilniuje.
  • 1970–1976 m. sienų tapybos studijos LTSR valstybiniame dailės institute.
  • Nuo 1976 m. dalyvavo parodose.
  • Po studijų gyveno Vilniuje ir dirbo restauratoriumi, pedagogu, Vilniaus dailės akademijos dėstytoju.
  • Kūrinių yra Lietuvos ir užsienio muziejuose, privačiose kolekcijose.
Skaityti daugiau

Apie kūrybą

Raimundo Sližio tapyba priešinasi meno autonomijai. Jai reikalinga publika, o publikai reikalinga ji. Sližys su savo žiūrovais juokauja, barasi, šaiposi iš jų ir su jais koketuoja. Šie piktinasi ir žavisi. Abejingų nebūna. Tai tapyba, kuri moka užkalbinti, papasakoti ir išprovokuoti.
 
Galbūt taip atsitinka todėl, kad Sližio paveikslų herojai ir žiūrovai yra tie patys. Jo temos – kasdienio miesčioniško gyvenimo peripetijų studijos. Jo herojai tik miesto gyventojai: bohema, jos aplinka ir paprasti piliečiai. Tiesa, vaizduojami ir jų antipodai – už visuomenės ribų išstumti ar iškritę asmenys: vagys, prostitutės, valkatos. Žmonės jo paveiksluose visada ilsisi, kelia pokylius arba išsipustę savo pramogų ritualams. Šie vaizdai ir portretai – tai raktas į visą jų būtį. Tai ne tik tikri įvykiai, bet ir komiškos svajonės. Kiekvienas paprastas arba grupinis portretas ar žanrinis siužetas čia paverčiamas alegorija. Tos realistinės alegorijos gali būti labai įvairios.
 
Kai Sližys aštuntojo dešimtmečio pabaigoje baigė studijas, oficialus menas turėjo labai „specifinių“ žaidimo taisyklių. Reglamentuojami buvo ne vien užsakyminiai teminiai paveikslai, bet, tik gal ne taip atvirai, ir kamerinė kūryba. Ekspresija buvo pagrindinis užsakyminių darbų bruožas – tuo reikėjo pabrėžti vaizduojamųjų įvykių svarbą. Kameriniai darbai galėjo būti atlikti gana įvairiomis manieromis, tiesa, vis dar būdavo rekomenduojama atsisakyti abstrakcijos. Tačiau visi jie turėjo „teigti gyvenimą“, o kartu būti ir optimistiškai lyriški. Karikatūra, groteskas galėjo būti skelbiami tik satyriniame žurnale. Didelės drobės buvo skirtos „rimtiems dalykams“.
 
Todėl Sližio realistinių alegorijų groteskas tuo metu buvo išskirtinis, susilaukęs didelio rezonanso tiek tarp pačių menininkų, tiek visuomenėje. Tai buvo pasipriešinimas melui, iššūkis korumpuotam meniniam gyvenimui ir apsimestiniam miesčioniškos visuomenės užmaršumui. Kitaip nei dauguma tapytojų, Sližys nesislepia archaikoje, neieško mitologizuotų įvaizdžių, bet pasineria į savo laiko negandas ir jas kritikuoja. Ši visuomenės kritika tokia paveiki buvo dar ir todėl, kad Sližys ieškojo teisingumo ne kaip teisėjas. Jis ir pats atsiduria tarp savo herojų. Sližys sukūrė ir savitą ikonografiją bei plastinę kalbą.
 
Devintojo dešimtmečio pabaiga – pokyčių metas Sližio kūryboje. Jis darosi intymesnis. Dingsta socialiai angažuotas groteskas. Jis tiesiog studijuoja snobiškus personažus salonų, kavinių, koncertų salių interjeruose. Sližys stebi juos sarkastiškai ir kartu susižavėjęs. Jų komiškai ir vis dėlto žaviai elegancijai pabrėžti menininkas pasitelkia net Vienos secesijos citatas. Linija čia nebe tik deformuota, bet ir ornamentuota. Ji dabar dera su pasteliniais perlamutriniais tonais. Tapytojas atsisako ankstesnio groteskiško piešinio ir švelnios spalvų gamos kontrasto. Vėlyvųjų Sližio paveikslų pasaulietiškumas ne mažiau provokuoja nei ankstesniųjų „nepraustaburniškumas“.
 
Raminta Jurėnaitė
 
Taip pat skaitykite apie menininką ir kitus Penketo dailininkus Kultūros istorijos skiltyje.
Skaityti daugiau

Daugiau apie autorių

Viktorina: Mada - MO Tinklaraštis

Plačiau

Autoriaus kūriniai

Visi Piešiniai Tapyba
Raimundas Sližys Be pavadinimo
Raimundas Sližys Be pavadinimo
Raimundas Sližys Kristus 1971
Raimundas Sližys Žmogus iš Muziejaus gatvės 1977
Raimundas Sližys Povilo Kūdulio portretas 1978
Raimundas Sližys Pati sau dainuojanti moteris 1980
Raimundas Sližys Fontanas 1980
Raimundas Sližys Brolio portretas 1981
Raimundas Sližys Trys figūros 1982
Raimundas Sližys Be pavadinimo 1982
Raimundas Sližys Tonu Koiv portretas 1983
Raimundas Sližys Be pavadinimo 1984
Raimundas Sližys Lova 1990
Raimundas Sližys Du 1992
Raimundas Sližys Baras 1992
Raimundas Sližys Autoportretas su suknele 1997
Raimundas Sližys Kolekcininko M. Šukliausko portretas 1998
Raimundas Sližys Tambūristė 1999
Raimundas Sližys Sfinkso grupė 2006
Raimundas Sližys Šuva 2007
Visi kūriniai