Autoriaus nuotrauka

Ina Budrytė

Trumpa biografija

  • Tapytoja.
  • Gimė 1957 m. Šilutėje.
  • 1982 m. baigė freskos, mozaikos studijas LTSR valstybiniame dailės institute.
  • Po studijų dirba ir gyvena Vilniuje.
  • 1983–1986 m. sukūrė 5 freskas Vilniaus Antakalnio ligoninėje ir poliklinikoje.
  • Nuo 1992 m. dalyvauja parodose.
  • Kūrinių yra privačiose kolekcijose Lietuvoje ir užsienyje.
Skaityti daugiau

Apie kūrybą

Dailės institute Budrytė studijavo freską ir buvo mokoma pagal Sofiją Veiverytę kurti monumentaliosios sieninės tapybos kompozicijas su iškilmingomis darbo alegorijomis. Tuoj po studijų ji sukūrė freskų ansamblį Antakalnio ligoninėje ir poliklinikoje. Bet netrukus dideles sienas su schematiškomis figūrinėmis scenomis dailininkė iškeitė į kamerinę tapybą, užtvindytą asmeniškais vaizdiniais. Freskos studijų pėdsakus išduoda tik iš senojo meno perimtas polinkis į formos apibendrinimą.
 
Didžiausią įtaką Budrytei padarė ne jos mokytojai, bet prieš porą dešimtmečių Kaune pamatyta Mykalojaus Šalkausko tapyba, suteikusi išlaisvinantį impulsą. Iš Šalkausko ji perėmė fragmentišką realybės vaizdavimą, kai motyvai apibendrinami ir virsta talpiais lakoniškais ženklais, sudarytais iš kelių ryškiaspalvių plokštumų, kurias apibrėžia kontūrinės linijos. Šiuos pagrindinius principus Budrytė varijuoja savaip, pritaikydama sau artimoms temoms interpretuoti. Savo paveiksluose dailininkė realybę irgi supina su vaizduote, bet daro tai intymiau ir svajingiau negu „neakivaizdinis“ jos mokytojas.
 
Gyvenimas vienatvėje, rami dienų tėkmė Budrytės paveiksluose atsiskleidžia kaip pilnatvės būsena, terpė svajonėms ir fantazijoms. Grįžimas iš darbo, pasivaikščiojimas parke, apsilankymas bare virsta ypatingais įvykiais, pažįstami ir nepažįstami žmonės – egzotiškais personažais, o kambario daiktai – paslaptingais objektais. Kasdienybė netikėtai apsivelka maskarado drabužius. Vyrai ir moterys užsideda kaukes. Storas ūsuotas vyriškis įsispraudžia į boružės kostiumą. Aukšta grakšti moteris apsisiaučia plunksnomis, kitos persirengia džiunglių genties gyventojomis, apsimeta burtininkėmis. Šventinės eisenos dalyviai pasirodo su karnavaliniais mitinių žvėrių ir gyvulių kailiais. Kambaryje prie rašomojo stalo sėdinčios figūros slepia veidus po smailianosėmis kaukėmis. Katės, įgavusios antropomorfinių bruožų, virsta šelmiškomis būtybėmis.
 
Ne mažiau metamorfozių patiria gamta ir interjeras. Erdvė redukuojama į vieną ar dvi susikertančias nespalvotas (tik juoda ir balta) arba ryškiaspalves plokštumas, kurios nužymi pačius būtiniausius peizažo ar kambario sandus. Kelios taupios papildomos detalės piešiamos kontūrinėmis linijomis.

Budrytė tapo ir piešia vienu metu. Netikėti ryškūs geltonos, mėlynos, žalios spalvos deriniai kaitaliojasi su prigesinta raudona, žalia ar rusva, o kai kada apsiribojama tik juoda ir balta. Siluetiškai vaizduojamos figūros ir daiktai meta ilgus spalvotus šešėlius. Medžiai ir augalai piešiami ornamentiniais štrichais, o negyvi daiktai įgauna materialaus gyvybingumo. Pavyzdžiui, stalviršis pasišiaušia aštriais spygliais, o kanceliariniai reikmenys paverčiami atgijusiais dideliais ir mažais žaislais.
 
Budrytė savaip derina kasdieniškus ir fantastinius motyvus, žaidžia spalvų ir dydžių santykiais, suteikdama vaizdiniams paslaptingumo. Figūros ir daiktai plokštumoje išdėliojami tarsi rebusas. Kai žiūriu į Budrytės paveikslus, apima jausmas, kad tuoj įminsiu paslaptį, apie kurios buvimą seniai nujaučiau. Atrodo, dailininkės piešinius galima skaityti kaip žodžius, bet rišli istorija vis tiek nesusilipdo. Niekaip negalime aptikti kodo, kad iššifruotume vaizdus, kurie įtraukia žiūrovus į žaidimą, džiugina juos, bet kartu ir trikdo.
 
Inos Budrytės piešinius iš tikrųjų galima skaityti kaip pasakojimus, bet jie saugo svetimus prisiminimus ir slepia tiek daug reikšmių, kad žiūrovams belieka gėrėtis jais ir stebėtis, kodėl nesiseka įminti, regis, tokios kasdieniškos paslapties.
 
Raminta Jurėnaitė
 
 
Skaityti daugiau

Video

Inos Budrytės parodos „Iš mano kambarių“ atidarymas MMC 2010 metų balandžio 1-ąją. Kalbina Danguolė Butkienė bei Raminta Jurėnaitė, 2010 04 01.
Skaityti daugiau

Daugiau apie autorių

Susipažink su viktorinoje naudotais kūriniais ir jų autoriais - MO

Plačiau

Video

Autoriaus kūriniai

Visi Tapyba Tapyba ant popieriaus
Ina Budrytė Aštri forma 1998
Ina Budrytė Iš kampo 2000
Ina Budrytė Parke 2000
Ina Budrytė Buvau supykusi 2001
Ina Budrytė Pareinu iš darbo 2003
Ina Budrytė Iš kaimynų gyvenimo 2006
Ina Budrytė Suliko 2006
Ina Budrytė Tinkle 2008
Ina Budrytė Šventė žolėje 2008
Ina Budrytė Bare 2009
Ina Budrytė Giminės istorijos 2010
Ina Budrytė Jums 2010
Ina Budrytė Molio spaudimas 2010
Ina Budrytė Mano dangus stačiakampis 2010
Ina Budrytė Išeinu pasivaikščioti 2010
Ina Budrytė Garaže 2010
Ina Budrytė Berniukas žaidžia 2010
Ina Budrytė Kurorte 2011
Ina Budrytė Ginčas dėl pievos 2011
Ina Budrytė Paskraidysiu 2011
Ina Budrytė Kavinėje 2011
Ina Budrytė Žolė mano sesuo 2014
Visi kūriniai