Autoriaus nuotrauka

Vytautas Pakalnis

Trumpa biografija

  • Tapytojas, performansų, lėlių teatro kūrėjas.
  • Gimė 1972 m. Jonavoje. Mirė 2004 m. Vilniuje.
  • 1989–1995 m. tapybos studijos Vilniaus dailės akademijoje.
  • Nuo 1991 m. dalyvavo parodose.
  • Gyveno Vilniuje, įkūrė lėlių teatrą “Ū”, dirbo “Miraklio” , “Karman” teatruose kaip aktorius, performeris, statytojas, dailininkas, kūrė pjeses lėlių teatrui.
  • Kūrinių yra privačiose kolekcijose Lietuvoje ir užsienyje.
Skaityti daugiau

Apie kūrybą

Vytauto Pakalnio paveiksluose neatsispindi jo asmenybės šešėlinė depresyvioji pusė. Jo tapyboje tik džiaugsmingos vizijos. Planavęs Vilniaus katedros aikštę tuo metu dar tuščioje Valdovų rūmų teritorijoje apsodinti palmėmis, arabiškas ir kitas pasakas jis perkėlė į drobes. Neoekspresionismo ir individualios mitologijos srovių impulsai čia krito į derlingą dirvą atnešdami keistus ir spalvingus žiedus.
 
Pakalnio paveiksluose visi herojai įgauna mitinių personažų vaidmenis. Jauna mergina, įkūnijanti meilės ilgesį, tapoma ne tik mieganti ar laistanti su jaunuoliu kambarinę gėlę, bet ir simbolistinio pobūdžio kompozicijose. Nuoga ištiesusi į viršų rankas ji sustingsta ant horizonto link ištęsto ežero laiptelio, vaikštinėja puošniais apdarais palei egzotiškais žiedais pražydusį krūmą. Kitas pasikartojantis personažas – vyras, aprengtas karaliaus mantija (panašaus profilio į patį dailininką) atlieka paslaptingas ceremonijas. Sugrįžtama ir prie smuiku ar pianinu grojančių vyrų ir moterų motyvo. Šalia žmonių ne mažiau svarbūs veikėjai yra gyvūnai ir paukščiai, arkliai. Tarp vietinės gyvūnijos įsimaišo egzotika. Ypač dažnai Pakalnis vaizduoja žirafą. Dar vienas svarbus motyvų ratas – kosmogoniniai simboliai, kurie įgauna fantastiškumo. Ežero paviršius nusėjamas žvaigždėmis. Žemėje išsivynioja paslaptingos spiralės. Į dangų nutiesiami laiptai ir tiltai. Žemė, vanduo ir dangus gali persikeisti sudarydami vientisą sferą.
 
Dar keistesni tie vaizdiniai, kuriuose kasdienis peizažas ar interjeras įgauna fantastinių bruožų. Taip Šiuolaikinio meno centre marmuro grindų mozaika atsiduria miško palaukėje, tilto per upę lankas įsikerta į dangų, o žemė pakrantėje ištirpsta, saulė nusidažo grėsmingais violetiniais ratilais, o alyvos krūmo žiedai švyti lyg aitriais ryškių spalvų popieriniais žibintais. Dar viena neįprasta tema – išpūstų cigarečių dūmų ratai. Jie skrieja lyg lankai didelės tuščios su maža mergaite koridoriaus erdvės palubėje arba tampa savarankišku motyvu tuščioje drobėje.
 
Pakalnio pasakos ir miražai – šventiški karnavaliniai reginiai. Juos galima interpretuoti ir kaip kalėdinius vaidinimus ar pasakų inscenizacijas. Paveikslai galėtų būti ir eskizas scenos užuolaidai, scenografijai arba kostiumams. Šį įspūdį dar labiau sustiprina primityvistinis piešinio pobūdis, erdvės gilumos ir modeliuotės atsisakymas. Plokščios siluetinės plačiu ekspresyviu gestu nutapytos figūros primena karpinius iš popieriaus ir atrodo besvorės.
 
Šis trapus balansavimas tarp realybės ir literatūrinės fantazijos poetiškumo ir komizmo, pakylėtos svajonės ir pigios butaforijos sukuria ypatingą Pakalnio paveikslų magiją. Be abejonės, šioje tapyboje, be savitų bruožų, galima įžvelgti ir Vakarų meno srovių įtaką. Ekspresyvi ryškių spalvų tapyba suartina Pakalnį su „naujaisiais laukiniais“, o daugiasluoksniai vizualiniai įvaizdžiai rodo ryšį su kitų krypčių atstovais. Poetiškas panteistinis santykis su gamta, žavėjimasis tolimų egzotiškų kultūrų archajiškais ritualais ir ženklais, refleksijos į mitus ir literatūrą suartina Vytautą Pakalnį su italų transavangardistais ir dar labiau su individualios mitologijos kūrėjais.
 
Raminta Jurėnaitė
Skaityti daugiau

Autoriaus kūriniai

Visi Grafika Piešiniai Tapyba
Vytautas Pakalnis Be pavadinimo
Vytautas Pakalnis Be pavadinimo
Vytautas Pakalnis Be pavadinimo
Vytautas Pakalnis Be pavadinimo
Vytautas Pakalnis Be pavadinimo
Vytautas Pakalnis Žirafa ir paukštis
Vytautas Pakalnis Jaunas savižudis ir moteris 1991
Vytautas Pakalnis Muziejus 1992
Vytautas Pakalnis Who killed the dream? 1998
Vytautas Pakalnis Žirafa ir dramblys 1998
Vytautas Pakalnis Čigoniška laimė 2000
Vytautas Pakalnis Rasa iškrenta naktį 2000
Vytautas Pakalnis Dūmai 2000
Vytautas Pakalnis Rasa išgaruoja ryte 2000
Vytautas Pakalnis Pavasaris mėnulio šviesoje 2001
Vytautas Pakalnis Rūkymas varo vėžį 2001
Vytautas Pakalnis Ilgiuosi pats nežinau ko 2001
Vytautas Pakalnis Aukštas dangus 2001
Vytautas Pakalnis Buratin 2001
Vytautas Pakalnis Atlanto kvapas (Žaklina) 2001
Vytautas Pakalnis Pavasaris 2003
Visi kūriniai