Autoriaus nuotrauka

Lida Dubauskienė

Trumpa biografija

  • Grafikė.
  • Gimė 1966 m. Šilalėje.
  • 1987–1993 m. grafikos studijos Vilniaus dailės akademijoje.
  • Nuo 1993 m. dalyvauja parodose. Dirba ir gyvena Vilniuje.
  • Apdovanota Lietuvos Respublikos Kultūros ministerijos stipendijos jaunesniems menininkams (1998, 2000), Lietuvos Respublikos Kultūros ministerijos stipendija (2007).
  • Kūrinių yra Lietuvos dailės muziejuje, privačiose kolekcijose Lietuvoje ir užsienyje.
 
Skaityti daugiau

Apie kūrybą

Techniška ir talentinga grafikė laikosi kiek nuošalyje nuo Lietuvos parodinio gyvenimo šurmulio. Personalines parodas rengia retai, o daugiausiai pasirodo užsienyje (nuo Uralo iki Argentinos) bendrose didelėse ir kamerinėse grafikos menui skirtose parodose. Iš dalies taip gali būti todėl, kad Lietuvoje grafikos meną, suprantamą kaip tradicinę dailės šaką, skubama nurašyti prie praeities aktualijų. O Dubauskienės viena iš stipriųjų kūrybos pusių būtent ir yra gilus technikos bei erdvės, kur ši eksponuojama išmanymas, pajauta. Kita vertus, pažvelgus į grafikės kūrinius, galima nujausti, jog laikymąsi atokiau nulemia ir jos asmenybės savybės. Lidos darbuose skleidžiasi kameriškumas, intymumas, kūrinio išgyvenimo gylis. Kūriniuose nėra skubos, juose net nėra laiko.
 
1995–2005 m. grafikė daugiausiai kūrė oforto technika, kur svarbi linija. Vienuose darbuose, sekdama įdėmiu žvilgsniu, raižė senamiesčio pastatų horizontales bei vertikales. Istorinių, mums gerai atpažįstamų namų figūros čia panašesnės į gyvus organizmus turinčius savo santykį su erdve, savo būsenas. Tai veikiau pastatų portretai atsiradę po ilgo stebėjimo, nei urbanistiniai peizažai. Kituose darbuose grafikė dėmesį sutelkia į žmogaus, dažniausiai moters, figūrą ar jos fragmentus. Dubauskienės personažai esti nekonkrečioje erdvėje, veikiau brūkšnelių nužymėtose būsenose, nuojautose, mintyse. Foninis „triukšmas“ primena atsitiktines dulkes ir įbrėžimus ant kino ar fotojuostelės. Lidos darbuose dermę randa atsitiktinumas ir tikslumas.
 
Grakštus, viską, kas svarbiausia viena linija pasakantis piešinys (kaip Stasio Krasausko įtakos atgarsis) sąmoningai derinamas su spontaniškų įbrėžimų virpesiu („Ant kilimėlio“, 1998 m.). Dubauskienės žmogaus figūros trapios, pažeidžiamos, maža to – užkluptos intensyvaus išgyvenimo, virsmo ar bent jau virpėjimo akimirką. Todėl jos darbai visuomet įtikina savo išgyvenimo ir poveikio „nuogumu“.
 
Išgyvenimo intensyvumo kulminaciją, mano galva, grafikė pasiekė savo mišrios technikos kūrinių serija „Kambarys“ (2007 m.). Jos meninis žvilgsnis paklaidžiojęs po miesto peizažus ir apsidairęs po savo personažų būsenas nėrė į tamsius, tuščius, paslaptingus kambarius su painiomis erdvėmis. Anot menotyrininkės Jurgos Armanavičiūtės, grafikės darbai pasižymi asiužetiškumu. Nesutikčiau, nes mano požiūriu, tos kambarių erdvės yra vienu metu ir veiksmo vieta, ir veikėjas, nerodomų įvykių pasekmė. Kambariuose lyg augalo sėkloje sutalpintas nesuvokiamo dydžio informacijos kiekis. Kambariai primena sapnų erdvę, kur visiškai įžūliai ir bauginamai ima elgtis pasąmonė. Tuomet nenorom atgaivinami įspūdžiai iš po Froidinio laikotarpio pasaulio literatūros (nuo Franzo Kafkos iki Stepheno Kingo) ir vėlesnių kino kūrėjų (pvz. Davidas Lynchas) darbų, kur erdvė tampa kūrinio pagrindu. Esu tikra, kad „Kambariai“ yra vidinių užkaborių atvaizdai, kur veikia sapno logika – t.y. dėl nieko nebegali būti tikras, o vienas girgždesys gali sukelti ir paniką, ir nepaaiškinamą saugumo jausmą.
 
Apibendrinant, stulbina menininkės ištvermė (ilgai išbūti prie vieno darbo, vienos idėjos, o po to prie jos nebegrįžti) ir atvirumas sau. Lida akivaizdžiai teikia pirmenybę kokybei, o ne kiekybei. Jos kūrinių pasaulis masina pojūčių stiprumu ir tampa dar įdomiau, kai menininkė sako, jog: "daugelis dalykų meno kūriniuose žmonėms lieka nematomi."
 
Monika Krikštopaitytė
Skaityti daugiau

Autoriaus kūriniai

Visi Grafika
Lida Dubauskienė Šiandien man yra gerai 1997
Lida Dubauskienė Apsikabinusi 1999
Lida Dubauskienė Šokėja 2000
Lida Dubauskienė Paštininkas 2000
Lida Dubauskienė Lazdelė 2000
Lida Dubauskienė Vyšnių valgymas 2000
Lida Dubauskienė Kregždutės 2000
Lida Dubauskienė Baladė apie meilę 2000
Lida Dubauskienė Fleita 2002
Lida Dubauskienė Kambarys I 2007
Lida Dubauskienė Kambarys II 2007
Lida Dubauskienė Kambarys III 2007
Lida Dubauskienė Kambarys IV 2007
Lida Dubauskienė Kambarys V 2007
Lida Dubauskienė Kambarys VI 2007
Lida Dubauskienė Kambarys VII 2007
Visi kūriniai