Apie drąsą

Ričardas Bartkevičius

Žiūrime į 2008 metais nutapytą Ričardo Bartkevičiaus paveikslą „Apie drąsą“. Jame regime vaikiška maniera pavaizduotą žaislinę mašiną, „taranuojančią“ stiklinius butelius. Žinant, kad paprastus daiktus tapantis autorius per juos visuomet siekia perteikti kokią nors gilesnę prasmę, į šį paveikslą taip pat reikėtų pažiūrėti atidžiau.
Ką galėtų simbolizuoti žaislinė mašina, lekianti į butelius? Galbūt šis energingas veiksmas liudija, kad mūsų drąsūs poelgiai iš tiesų dažnai juokingi ir naivūs? Gal tai ne tik nuoroda į žmonių tarpusavio santykius, bet ir į politinių žaidimų, karinių manevrų absurdiškumą?
Žvilgtelėjus į pavadinimą „Apie drąsą“ pasidaro aišku, kad menininkas, sugretindamas iš tiesų labai paprastus daiktus, nori šį tą pasakyti apie žmogiškus, egzistencinius dalykus. Bartkevičiaus paveikslai dažnai komentuoja banaliąją, kasdienišką mūsų būtį. Kūriniai visada švyti atvirų, ryškių spalvų deriniais – jie tapytojo istorijoms suteikia gyvybės ir įtaigumo.
Nors Bartkevičiaus tapyba neretai priartėja prie abstrakcijos, ji visada susijusi su apčiuopiamo pasaulio vaizdais. Mėgstu gerą abstrakčią tapybą, semiuosi iš jos įkvėpimo, tačiau išreikšti norimą mintį man geriausia per atpažįstamą daiktą, objektą. Jie mano tapyboje yra svarbūs prasmės nešėjai, pasakojantys apie žmogaus išgyvenimus, konfliktus, meilę, sambūvį, neapykantą, draugystę ir daugelį kitų dalykų, – pasakoja tapytojas.
Taigi intelektas, racionalus mąstymas ir kūrinyje slypintis pasakojimas šiam menininkui yra toks pats svarbus, kaip ir fizinė emocinių impulsų išraiška, dažo, potėpio savybių studijos. Pasak tapytojo, jam labai svarbi ir senųjų meistrų tapyba. Pavyzdžiui, Piterio Breigelio (Pieter Bruegel) ironija, sarkazmas, taikli simbolių kalba.
Bartkevičius į lietuvių tapybos sceną įžengė XX a. 9-ajame dešimtmetyje drauge su kitais ekspresyviosios tapybos atstovais – Algiu Skačkausku, Gintaru Palemonu Janoniu, Audrone Petrašiūnaite, Vygantu Paukšte. Šių menininkų kūrybą sieja emocinga, iracionali, impulsyvi išraiška.

Sukūrimo metai 2008
Išmatavimai 70 x 100 cm
Disciplina Tapyba
Stilius Ekspresionizmas
Technika / medžiaga Drobė, Akrilas